Descriere generala
Doneaza online!
Despre noi - Resurse

Resurse umane

Numarul total de membri ai Adunarii Generale a Asociatiei Vasiliada Craiova este de 90 de persoane.

Consiliul Director este format din 7 membri, respectiv:

• Cristian Chiriac, economist - presedinte;

• Gheorghe Gherginescu, economist;

• Violeta Florescu, judecator;

• Rodica Tugui, sociolog;

• Conf. univ. dr. Stefan Resceanu, preot.

• Prof. univ. dr. Constantin Rosca

• Prof. univ. dr. Teodor Sambrian

Echipa

Asociatia Vasiliada Craiova avea, la data de 01 martie 2007, 25 de angajati proprii.
La acestia se adauga alte 10 persoane, angajate in cadrul unor structuri ale Arhiepiscopiei Craiovei, care activeaza in cadrul programelor Asociatiei.
Asociatia Vasiliada Craiova dispune si de o retea de aproximativ 60 de voluntari.

Filiala Tg. Jiu

Adunarea Generala - 19 membri;
Consiliul Director - 5 membri;
Personal angajat - 5 persoane;
Filiala si-a format o retea de 15 voluntari.

Filiala Bailesti

Adunarea Generala - 10 membri;
Consiliul Director – 5 membri;
Filiala nu a avut personal angajat in anul 2006.

Filiala Drobeta Turnu Severin

Adunarea Generala - 25 membri;
Consiliul Director – 5 membri.
Filiala nu a avut personal angajat in anul 2006

Resurse materiale

Asociatia Vasiliada dispune de urmatoarele resurse materiale:

• sediul central al organizatiei, compus din 3 birouri, aflate in incinta Centrului Administrativ Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei;

• un birou al Filialei Targu-Jiu, aflat in incinta Protopopiatului din localitate;

• un birou al Filialei Bailesti, aflat in incinta Protopopiatului din localitate;

• un birou al Filiala Dr. Tr. Severin, aflat in incinta Centrului Administrativ Eparhial al Episcopiei Severinului si Strehaiei;

• 4 imobile, sedii ale centrelor sociale, in localitatile Craiova, Targu-Jiu, Lipovu si Dranic, detinute prin contract de comodat;

• anexe gospodaresti (doua microferme), in cadrul centrelor sociale de la Lipovu si Dranic, precum si un atelier de tamplarie la Lipovu;

• echipamente tehnologice (masini si utilaje);

• mijloace de transport;

• aparate si instalatii;

• mobilier, aparatura birotica si alte active corporale.

Resurse informationale

Pentru buna desfasurare a activitatilor de asistenta sociala, la nivelul organizatiei exista o baza de date care contine informatii referitoare la cadrul legislativ in vigoare, administratia publica locala si centrala, politicile publice promovate, posibili finantatori in domeniul social, institutii guvernamentale si neguvernamentale care ofera servicii de asistenta sociala, beneficiarii proiectelor derulate, persoanele cu risc social care alcatuiesc grupurile tinta, publicatii si cursuri de specialitate, studii si cercetari in domeniul social si alte informatii utile in activitatea sociala.

De asemenea, este asigurat accesul permanent la Internet.