Centru de zi pentru varstnicii singuri
Centru de zi pentru varstnicii singuri Cu prilejul "Zilei Internationale a Persoanelor Varstnice", in Craiova a fost inaugurat un Centru de zi destinat persoanelor de varsta a III-a.

Centrul de zi a fost infiintat prin intermediul Proiectului "Sprijin pentru varstnicii abandonati de familie"si are ca scop oferirea unui climat adecvat, in care batranii singuri sa isi petreaca timpul liber.

In cadrul centrului, varstnicii vor participa la activitati de socializare, consiliere psihologica si indrumare duhovniceasca.

"Centrul de zi – sprijin pentru varstnicii abandonati de familie" este rodul unui parteneriat intre Consiliul Local Craiova, Asociatia Vasiliada si Arhiepiscopia Craiovei, parteneriat care va continua si in viitor, avand ca obiectiv principal reformarea sistemului rezidential pentru varstnicii din Craiova.