Socializare pentru persoanele cu dizabilitati

Asociatia Vasiliada - Filiala Filiasi a organizat vineri, 9 mai a.c., un pelerinaj la sfintele manastiri din judetul Gorj la care au participat 15 persoane cu dizabilitati.

Pelerinajul se inscrie in seria activitatilor de socializare derulate in cadrul Asezamantului de Recuperare "Sf. Dimitrie cel Nou" Filiasi si a a vut ca principal scop dezvoltarea abilitatilor de integrare sociala a persoanelor cu dizabilitati.

Asezamantul de Recuperare "Sf. Dimitrie cel Nou" Filiasi ofera servicii socio-medicale, in regim rezidential pentru 25 de persoane cu dizabilitati.

Programul este derulat de Asociatia Vasiliada - Filiala Filiasi in parteneriat cu Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectie a Copilului Dolj, Arhiepiscopia Craiovei si Consiliul Local Filiasi.